SAM-gäster genom åren

THE KLUBB SAM STORY (so far…)

2004
(november): Johan Moberg & Robin Cochrane + MIHRA + Jämt-keltisk jamsession med Paddy Lawless och No Time For Tea, Potatisbaren.

2005
Safoura Safavi med Johan Moberg + Suzanne Michelle med Anders Kronlund & Fredrik Mårtensson, Potatisbaren (Jazzköket sedan 2012)
Kerstin Jacobsson och Anna Cochrane + Paddy Lawless & Karin Blom med vänner, lunchjam i samband med World Rhythm Fest.
ERU: Akustisk blues + Alistair Cochrane & Christina Eketorp, Potatisbaren
Angelikas Spelmän + Jens Gustafsson, Potatisbaren
Karin Blom & Paddy Lawless + Micke & Johanna Klemmé, Potatisbaren
Poesirum med bl.a. Jimmy Eriksson & Henrik Perälä + Fria Mellanpartiet, Potatisbaren
Hösthäppening #1: Abdoulaye Sylla + Young Persons + Blue Mountain Boys, Studioscenen, Storsjöteatern
Jens Comén med Niklas Roswall + Kape med vänner, Studioscenen Storsjöteatern
Hedda Skylbäck + Elin Nilsson & Rose-Marie Björklund, Potatisbaren
Anna Massie Trio (Scotland) + Lomelaj, Studioscenen, Storsjöteatern
Mihra + Anders Olsson & Thomas von Wachenfeldt, Potatisbaren
Anders Hedén med Pedro Blom + Trekant, Potatisbaren
Gaisma, Potatisbaren

2006
Kören Mozaik + Arab-Annas Kapell, Studioscenen, Storsjöteatern
Solveig Andersson + Paddy Lawless & Karin Blom, Potatisbaren (Inställt)
Kaktus + Aska Staaf, Potatisbaren
Ville Roempke + Daniella Kruth, Potatisbaren
Maktub, Svarta lådan OSD
Blue Mountain Boys, Gamla Teatern
Konsert- och danskväll med Göran Månsson/Roger Tallroth + Peter Roos/Kjell-Erik Eriksson, Gamla Tingshuset
Suzanne Michelle Band, Gamla Teatern
A capellakväll med Kraja + Sonic Six, Gamla Teatern
Kiki-Korths Aspegren & Anders Hedén + P-Danjelsa med röttran, Potatisbaren
Lars Bygdén (istället för Nina Kinert) + Anton Näsman & Christian Öhrman, Potatisbaren

2007
Boklådor, spel och SAMlag, Gamla Tingshuset + Årsmöte och medlemsfest, Potatisbaren
Le Vent Du Nord (Kanada), Gamla Tingshuset
Trio Sabah, Potatisbaren
Jeanette Eriksson + gregoriedans, Gamla Tingshuset
Roy Okutani med Åsa Okutani & David Vessby, Potatisbaren
Sousou & Maher Cissoko, Potatisbaren
Young SAM Jam #1: Johan Nilsson/Gustav Olsson + Simon Lundhag & Tobias Olofsson + RoseMarie Björklund & Elin Nilsson + Lomelaj, Potatisbaren
Hösthäppening #2: Wendy McNeill (Kanada) + ”Här är Hjärtat!” Ordljud med Robert Singleton & Kape + Cochrane/Cochrane & Mårtensson + 52nd Street Blues & Jazz Band, Gamla Teatern (i samarbete med PoesiRum, Kulturkollektivet Urban Folkdans (KUF), Jazz i Jemtland, MusikForum)
The Tallest Man On Earth + Mattias Warg, Plaza
Thomas Lundqvist med ”Kofferten”, Länsbiblioteket
Anders Larsson & Patrik Andersson, Gamla Tingshuset
Miss Li + Birka Fjälljazzister, Gamla Tingshuset
Anders Norudde & Lennart Gybrant, Gamla Tingshuset
Öppen Scen för akustisk musik och poesi, Sinnenas Café, Länsbiblioteket (i samarbete med PoesiRum)

2008
Baskery + Jonas Nilsson & Gustaf Olsson, Gamla Tingshuset
Kjell Höglund (inställd) + P-danjelsa & Röttran, Gamla Tingshuset
Oscar Schönning Band + Amanda Lopez Tribute Band(Birka), Stocke Titt
Lyy konsert + dans, Gamla Tingshuset
Tomas Andersson Wij + Jennie Abrahamsson, Gamla Teatern
Norsk folkmusikkväll med konsert och dans: Sturla Eide/Ronny Kjösen (Norge) + Birka folkmusiklinje, Gamla Tingshuset
Vårhäppening #1: Loke + Volodja + Räfven, Gamla Tingshuset (i samarbete med MusikForum)
Young Sam Jam #2, Gamla Tingshuset
Hösthäppening #3: Brian Miller (Sco) + Nina Ramsby & Ludvig Berghe Trio + Congoman Crew med Mysticman, Gamla Teatern (i samarbete med Jazz i Jemtland, Baluns och MusikForum)
Emil Strandberg & Jonas Östholm, Stocke Titt
Debashish Bhattacharya (Indien), Gamla Tingshuset
Jamtkväll med Mikael Eklöv + Björn Gidlund + Christina Kjellsson, Gamla Tingshuset
Detektivbyrån, Gamla Tingshuset (i samarbete med Kreativ Explosion och Baluns)
Ale Möller, Aly Bain & Bruce Molsky (Swe/Sco/USA), Palmcrantzskolans aula
Jonas Kullhammar Quartet, Gamla Tingshuset
Mats Berglund & Lasse Sörlin + dans, Gamla Tingshuset
Tobias Fröberg + Sadie Rain, Gamla Tingshuset
Ranarim julkonsert, Gamla Tingshuset
Öppen Scen för akustisk musik och poesi, Sinnenas Café, Länsbiblioteket

2009
Jens Gustafsson & Mårten Lärka, Indiska Restaurangen M
Ale Möller Band, Gamla Tingshuset
SAM Love Jam, Svarta Lådan OSD
Ida Jenshus (Norge), Studioscenen, Storsjöteatern
Sofia Karlsson, Gamla Teatern
Emma Härdelin/Johanna Bölja-Hertzberg/Katarina Hallberg, ?
Brian Kramer & Mats Qwarfordt + Bottleneck John Delta Trio, Studioscenen, Storsjöteatern
Opera After Work med Peter Mellgren & Hedda Hansen Berg, Studioscenen, Storsjöteatern
Ictus, Stocke Titt
Young Sam Jam #3: White Elephant + Trumvärk & Slagord + Emma, Ebba & Erika + Sanna & Erika, Gamla Tingshuset
Elin Ruth Sigvardsson + Kolonivägens Kapell, Studioscenen, Storsjöteatern
Hösthäppening #4: Movits + Radio Kairo, Studioscenen, Storsjöteatern (i samarbete med Baluns)
After Work med Karin Thuresson & Archi Jamt, Studioscenen, Storsjöteatern
Matt Garrison/Niclas Knudsen/Anders Mogensen (USA/Dan/Dan) (inställt pga Whitney Houston), Gamla Tingshuset
Jämtländsk folkpub med Makalaut (Per-Anders Östberg/Karin Blom/Niklas Sundin) + Dans, Studioscenen, Storsjöteatern
Melissa Horn, Storsjöteatern
Stefan Sundström + Little Marbles, Storsjöteatern

2010
Nina Ramsby & Ludvig Berghe Trio, Gamla Teatern
GÖR’T – öppen scen för musik och scenkonst, Gamla Tingshuset (i samarbete med Kreativ Explosion och Baluns) (fyra datum på våren)
Nordic + dans till Birka Folk, Gamla Tingshuset
Småskaligt akustiskt under Vinterfestivalen #1: Trumvärk & Slagord + Indie Glockenspiel Trio, Stortorget tält
Småskaligt akustiskt under Vinterfestivalen #2: Team Sportlov (William Schotte/Egil Kalman) + Anna Pollak + Roy Okutani/Lars Ericsson + Alistair Cochrane & Christina Eketorp + Trumvärk & Slagord, Stortorget tält
Väsen på Gregoriebalen, Gamla Teatern
Theresa Andersson, Gamla Teatern (huvudarr: Estrad Norr)
Alla Fagra konsert + dans, Gamla Tingshuset
Eric Bibb med Staffan Astner + Kape, Gamla Teatern
Ahn Trio (USA), Gamla Teatern
Thorsten Flinck med Kenny Håkansson + Jens Gustafsson, Storsjöteatern
Norrland (Jonas Knutsson/Johan Norberg) + Sara Sissay/William Schotte, Stocke Titt
Hösthäppening #5: RockRidge Brothers med Karla-Therese Kjellvander + Blue Mountain Boys, Studioscenen, Storsjöteatern
Celso Machado (Brasilien) + Andreas Hansson, Gamla Tingshuset
Mathias Landeus Trio med Palle Danielsson & Jon Fäldt, Foajén Storsjöteatern
Elin Larsson Group, Foajén Storsjöteatern
Stockholm Lisboa Project, Studioscenen, Storsjöteatern
Jennie Abrahamson, Foajén Storsjöteatern + GÖR’T special på Studioscenen: Lars Linnet + Lalapops + Trine Harbak + Four O Clock + The Cherrytones + Ellen Sundberg + Linnea/Fanny/Julia (i samarbete med Kreativ Explosion)
Jacob Karlzon Trio, Foajén Storsjöteatern
Lina Nybergs Show, Storsjöteatern
Jul i Folkton: Sofia Karlsson/Ale Möller/Lena Willemark/Roger Tallroth/Esbjörn Hazelius/Lisa Rydvall/Olle Linder, Sporthallen.

2011
Klubb SAM’s medlemsfest med Mitt Band med Micke Klemmé/Lars Ericsson/Clara Kempff, Saras Café/Tuttis Konfetti (fd Potatisbaren, senare Jazzköket)
Flux Trio (Mattias Windemo, Jon Fäldt) med Roy Okutani + Peppar Peppar (Birka), Gamla Tingshuset
HiR med Leif Ottosson, Gamla Tingshuset
Ray Cooper aka Chopper of Oysterband (England) & Patrik Andersson, Foajén, Storsjöteatern
Prylf med Linnea Henriksson, Gamla Tingshuset
Eitre + Altik, Studioscenen, Storsjöteatern
Music Is The Booze: Music Is The Weapon + General Knas + Patrik Backlund + Bedroom Eyes, Gamla Tingshuset (i samarbete med Kreativ Explosion)
Linn Bertland (Birka klassiskt), Stocke Titt
Sirocco, Studioscenen, Storsjöteatern
Jimmy Z (USA) & Slidin Slim, Foajén, Storsjöteatern
Lekverk, Studioscenen, Storsjöteatern
Neighbourhood, Plaza
Klubb 3 – folkmusik & dans för alla, Campus Oscars (i samarbete med J/H Spelmansförbund)

2012
Jack Vreeswijk sjunger Vreeswijk + Ellen Sundberg, Gamla Kyrkan
Punsch + Ellen Hemmingsson/Isabelle Norlén/Tove Laurin, Gamla Tingshuset
Will Kimbrough (USA)/Brigitte DeMeyer (USA)/Israel Nash Gripka (USA)/Johan Örjansson, Storsjöteatern
Gunnar Idenstam & Johan Hedin, Stora Kyrkan
Karen Clift & Stephanie Wendt – From Barock to Broadway, Stocke Titt
Nacka Forum med Goran Kajfes och Jonas Kullhammar, Gamla Tingshuset
Hoven Droven, Plaza
Katarina Hallberg & Anders Olsson + Birka folkmusiklinje, Stocke Titt
Kontratenorens Värld med Peter Mellgren/Kristen Snider/Lena Byström/Stefan Nilsson, Församlingsgården vid Stora Kyrkan
Hazelius/Hedin + Gunnar Stenmark/Niklas Sundin, Stocke Titt
Miriam Aida Trio – Svenska visor möter Brasilien, Foajén Storsjöteatern
Seval, Studioscenen, Storsjöteatern
Tomas Andersson Wij, Storsjöteatern
Je Suis!, Studioscenen, Storsjöteatern
Katarina Hallberg sjunger Karin Boye, Foajén, Storsjöteatern
Linnea Olsson + Martina & Madeleine, Gamla Tingshuset
Suzanne Michelle and the Three Wise Men (Anders Kronlund/Gustav Hylén/Lars Ericsson), Studioscenen Storsjöteatern
Klubb 3 – folkmusik & dans för alla, Gamla Tingshuset

2013
Peter Knudsen Eight + Dear Divine, Jazzköket
Tzeitel, Jazzköket
Faela! + Carlos Latin Party, Studioscenen Storsjöteatern
Tore Bland Afrikas Djur (barnkonsert) med Världens minsta band: Johan Sundström/Tobbe ”P-danjelsa” Persson/Emil Eklöv, Församlingsgården vid Stora kyrkan
Antenna Festival: Big Fox + PACE med Elin Larsson + Nordic, Studioscenen, Storsjöteatern
Snakka San & SVER (Yranveckan), Gamla Tingshuset
Viva Vivaldi med Lena Moén, Stefan B Nilsson & Archi Jamt, Församlingsgården
Marhaba Hej! med Nadin Al-Khalidi och Gabriel Hermansson (barnkonsert), Intiman, Storsjöteatern
Rydvall/Mjelva + klubb 3 special med dans, Gamla Kyrkan & Gamla Tingshuset
Ulrika Bodén Band + Herbie, Gamla Tingshuset
Lelo Nika Trio med Nordiska Kammarensemblen, Birka Folkhögskolas aula
Quilty + Morning Glory, Studioscenen Storsjöteatern
Young Sam Jam: Sofia Sjöstrand + Maja Näslund + Ambrosius Trio + Morning Glory + Martina & Madeleine, Studioscenen Storsjöteatern
Medlemshäng, Vita Rummet, Gamla Tingshuset
Jazzify T(h)ings Jazz Festival: Nils Berg Cinemascope + Pombo + 7grader norr med Klabbe + Trompoetry + Liljan Emilia Band, Gamla Tingshuset
Julkonsert med Sofia Karlsson och Martin Hederos, Sunne kyrka
Klubb 3 – folkmusik & dans för alla, Gamla Tingshuset

2014
Emilia Lajunen + Jean and the Mean Machine (Jeanette Eriksson/Beata Söderberg), Gamla Tingshuset
Mari Boine (Norge) med Norrbotten Big Band, Gamla Teatern
Tonbruket, Birka folkhögskola Aulan
Pixel med Ellen Andrea Wang (Norge), Jazzköket
Shai Maestro Trio (Israel/USA/Peru), Birka folkhögskola Aulan
Ahlberg, Ek & Roswall + klubb 3 special med dans, Gamla Tingshuset
Årsmöte och medlemsfest med Alistair Cochrane & Christina Eketorp + Birka Folk, Lilla Duy
Vårhäppening: Ale Möller Band + Bjäran + Bengan Jonasson, Gamla Tingshuset
Trummor & Orgel, Jazzköket
Le Vent Du Nord (Kanada), Gamla Tingshuset
JETS, Stocke Titt
Sousou & Maher Cissoko, Jazzköket
Fanfare Ciociaria (Rumänien), OSD/Folkets Hus
Klubb SAM’s 10-års-jubileum: Peter Mellgren/Fredrik Mårtensson + Kape + Alistair Cochrane & Christina Eketorp + Ellen Sundberg + Safoura Safavi/Johan Moberg/Robin Cochrane + Jahzzmaicans, Foajén Storsjöteatern
Primus Motor med Filip Jers/Magnus Zetterlund/Johan Lindblom, Stocke Titt
Hoven Droven – 20 år med Hia Hia!, Foajén Storsjöteatern
Klubb 3 – folkmusik & dans för alla, Gamla Tingshuset

2015
Sallyswag + Birka Folk, Gamla Tingshuset
Maia Hirasawa, Jazzköket
De Gyllene Åren med Kiki-Korths Aspegren och Markus Ernehed, Församlingsgården
Bridgette Marsden & Leif Ottosson, Jazzköket
Limbohofvet + klubb 3 Special + årsmöte, Ås Föreningshus
Nordic 10-årsjubileum, Jazzköket
Young SAM Jam/Vårhäppening: Andreas Hansson + Olle Vikström + William Stråhle + Hanna Fruberg + Trio Rallarros + Polaris Quintet, Stocke Titt
Ulrika Bodén Band, Stocke Titt
Garizim + Jorun Olsson/Niklas Sundin, Stocke Titt
Klabbes Bank, Jazzköket
Sånger om Döden med Bölja/Hallberg/Härdelin/Ståbi, Gamla Kyrkan
Hanna Paulsberg Concept (Norge), Studioscenen Storsjöteatern (samarr med Jazz i Jemtland)
Världens Band (14-manna-band), Birka folkhögskola Aulan
Amason + Dolce, Gamla Tingshuset
Klubb 3 – folkmusik & dans för alla, Gamla Tingshuset

2016
Catriona McKay (Sco) & Olof Johansson, Gamla Kyrkan
Melissa Aldana Trio (Chile/USA), Plaza (samarr med Jazz i Jemtland)
Tibble Transsibiriska – romsk musikfest, Jämtfaldshuset
Anat Cohen Quartet (Israel/USA), Gamla Teatern (samarr med Jazz i Jemtland)
Varieté Velociped, Östersunds Teaterverkstad
Jämthäppening samt årsmöte: Bo Lyckligs Gammeldansorkester + Safoura Safavi + Markus Ernehed/Fredrik Björns + Adrian Jones/Jorun Olsson/Niklas Sundin + Sauna Music + Sofia Hultqvist Kott/Pella Thofelt Danielsson, Jämtfaldshuset
The Goodbye Girls (USA/Can/Swe) + Hanna Fruberg, Studioscenen Storsjöteatern
Markus Krunegård akustiskt, Gamla Teatern
Kongero + Massivet, Birka folkhögskola Aulan
Hazelius Hedin, Birka folkhögskola Aulan
Blanca (musik/dans/performance) med Maria Nilsson-Waller/Klas-Henrik ”Klabbe” Hörngren/Magnus Vikberg, Östersunds Teaterverkstad
Tzeitel + RASK, Stocke Titt
Merit Hemmingsson med Ola Hultgren, Storsjöteatern
Garmarna + Kattvakt, Studioscenen, Storsjöteatern
Ellen Sundberg Band + Break a Bad Habit, Gamla Tingshuset
Klubb 3 – folkmusik & dans för alla, Gamla Tingshuset

2017
Quilty + Myriam Lundberg, Gamla Kyrkan
Orsa Spelmän möter GotlandsMusikens Brass, Gamla Teatern
Sara Parkmans Skog, Gamla Tingshuset
Årsmöte på Kulturlokalen, Frösön
Jari Haapalainen Trio (JH3) med Per ”Texas” Johansson och Daniel Bingert + BØ, Gamla Tingshuset
Emilia Amper Trio, Gamla Kyrkan
LISAS (Yranveckan), Ås Trädgård
Wakili (Yranveckan), Surfbukten
Ahlberg, Ek & Roswall + Birka folk, Stocke Titt
Norr Om Stockholm + Birka folk, Ås Trädgård
Ol’Jansa – Göran Månsson & vänner, bl.a. Karin Nakagawa (Japan), Gamla Kyrkan
Treitlerkvartetten, Gamla Kyrkan
Anders Hagberg Melodic Melange, Gamla Tingshuset
Birkajazz – Lärarbandet: Roy Okutani, Mattias Nordqvist, Patrik Berggren, Lars Ericsson, Magnus Forsberg + elevbandet: Skärselden, Plaza/GIII
Matriarkerna – Sara & Samantha + hemlig gäst: Astrid Pullar, Birka Folkhögskola (aulan)

Klubb 3 – folkmusik & dans för alla, Gamla Tingshuset

Mer Klubb SAM!

Samarbeten
Evenemangskalender
juli 2018
m ti o to f l s
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031EC